Wyświetlono wypowiedzi znalezione dla słów: Stara Synagoga w Olsztynie

POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI

:shock:
Dzięki za dobrą radę.
""Portjachtowy "CICHA ZATOKA" w Mikołajkach. Port położony jest w zatoce jeziora Mikołajskiego -za wyspą na zachodnim brzegu -(patrząc z centrum Mikołajek). Dojazd do portu ze strony Olsztyna lub Warszawy:
-przed stacją CPN należy skręcić w prawo w ul. Okrężną. Po ok. 100m należy skręcić w prawo w Aleję Spacerową. 200 m dalej znajduje się brązowy budynek z banerem "Cicha Zatoka""""
Istnieje od 1998 roku.
Odtąd będę wiedziała, że patrząc na stare zdjęcie np. Synagogi Warszawskiej(nie istnieje po wojnie ) trzeba mówić Błękitny Wieżowiec.Pozdrowionka

 » 

Zagadki architektoniczne - Polska


Biecz koło Gorlic, fragment murów miejskich.
Sękowa. Kościół p.w. św. św. Filipa i Jakuba
pałac w Pszczynie
most w Darłówku
Statua z św. Szymonem, Lipnica Murowana
Klasztor w Tyńcu.
kościołek w Tropiu
Zamek w Dębnie pow. Brzesko
Bochnia, kość św. Mikołaja
zamek rycerski Podewilsów w Krągu
konkatedra Świętej Trójcy w Chełmży
Baszta Czarownic w Słupsku
pałac Moja Wola
pałac myśliwski w Antoninie
Kościółek Św. Krzyża tuż przy Zakopiance (w Rdzawce)
Żywiec, Zamek Komorowskich
Poznań, ul Półwiejska
Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce koło Reszla.
kaplica - mauzoleum Raczyńskich w Rogalinie.
Torpedownia* w Juracie.
Biała Synagoga w Sejnach
Myczkowce k. Soliny
Pałac Kwileckich w Oporowie (Wlkp);
Baszta Kłodzka opodal Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej
kościół p.w. św. Andrzeja, Kraków
kościół p.w. śś. Piotra i Pawła (ten z kopułą), Kraków
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe.
Kochcice. Pałac Ludwika Karola von Ballestrema
"ucho igielne", Sandomierz
gdanisko na zamku w Kwidzynie
Głogówek - Ratusz
Synagoga Stara - Krakow
Łańcut, główny portal
Przemyśl, Rynek
Kościół Świetej Trójcy w Strzelnie
Wodowskaz w Zawichoście
Byczyna, Wieża Niemiecka
Cerkiew łemkowksa w Białym Borze
Kościół św. Małgorzaty w Kościelcu Kujawskim,
klasztor pocysterski w Koprzywnicy.
Ruiny klasztoru w Zagórzu
iłża, ruiny zamku
kościół farny w Gniewie.
zamek w Kazimierzu
Janowiec nad Wisłą
pręt chełmiński, ratusz w Chełmnie
Zamek w Czersku
Pałac w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach
Poznań, ul. Gołębia?
Synagoga Tempel, Kraków
Pałac Górków, Poznań
kościół św. Michała Archanioła z Syryni , Katowice
ohel, cmentarz żydowski, dom modlitwy i barokowy kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia N.M.P - Góra Kalwaria
Kołobrzeg, stare miasto
Pałac Staszica w Warszawie
Fragment zamku (północnego skrzydła) na Wawelu w Krakowie.
kaplica, Kalwaria Zebrzydowska
Olsztyn, Kościół Najświętszego Serca
Kościół w Skarżycach p.w. Św. Trójcy i św. Floriana
Wiśnicz koło Bochni. Wiedziałm, że tam byłem. Zamek Kmitów, ostatnio Lubomirskich
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe.
Cerkiew w Hańczowej
klasztor w Rudach Raciborskich


//edited by mefisto

JAN PAWEŁ II

Biografia

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Od śmierci matki w 1929 wychowuje go ojciec - emerytowany oficer, "dżentelmen starej daty". Karol, nazywany Lolkiem, jest najlepszym uczniem w mieście, sportowcem i aktorem amatorem.
Po przenosinach do Krakowa rozpoczyna studia na polonistyce na Uniwersytecie Jagiellońskim; przerywa je wybuch wojny. Jest aktorem tajnego Teatru Rapsodycznego, pracuje jako robotnik w kamieniołomie i fabryce chemicznej. W latach 1942-45 jako seminarzysta uczestniczy w tajnych kompletach Wydziału Teologicznego UJ.

1 listopada 1946 r. otrzymuje święcenia kapłańskie od arcybiskupa Adama Sapiehy. Studiuje teologię w Rzymie, a po powrocie do kraju zostaje wikariuszem w Niegowici i w Krakowie, potem prefektem i duszpasterzem akademickim. W 1948 r. otrzymuje stopień doktora, w 1953 habilituje się. W 1954 r., po zlikwidowaniu Wydziału Teologicznego UJ, rozpoczyna wykłady z etyki filozoficznej na KUL-u. Dużo publikuje. Debiutuje w 1949 r. na łamach ,,Tygodnika Powszechnego" tekstem o francuskich księżach-robotnikach.

Publikuje m.in. "Miłość i odpowiedzialność", "Osobę i czyn", dramaty "Brat naszego Boga", "Przed sklepem jubilera", a także wiersze - pod pseudonimem Andrzej Jawień, gdyż kardynał Sapieha uznał, że księdzu nie przystoi pisać wierszy pod swoim nazwiskiem.

W 1958 r. Karol Wojtyła zostaje krakowskim biskupem pomocniczym, a w 1964 - arcybiskupem. Uczestniczy w soborze watykańskim II (1962-65). W 1967 r. otrzymuje nominację kardynalską, ale nadal zachowuje się niekonwencjonalnie: jeździ na nartach, pływa kajakiem, wakacje spędza ze świeckimi. W drugiej połowie lat 70. zbliża się do środowisk opozycyjnych.

We wrześniu 1978 r. umiera Jan Paweł I. 16 października 1978 r. Karol Wojtyła zostaje wybrany na papieża (po raz pierwszy od 456 lat nie zostaje nim Włoch), przybiera imię Jan Paweł II i wbrew zwyczajowi przemawia do tłumu na placu św. Piotra "w naszym języku włoskim". Podczas inauguracji pontyfikatu wygłasza przesłanie: "Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!".

W marcu 1979 r. Jan Paweł II ogłasza Redemptor hominis (o Chrystusie - Odkupicielu człowieka), pierwszą w dziejach encyklikę poświęconą chrześcijańskiej antropologii.

W czerwcu tego roku odbywa pierwszą podróż do Polski, gdzie - jak pisze George Weigel w Świadku nadziei - "wywołuje rewolucję świadomości, która ostatecznie bez użycia przemocy powoduje upadek imperium sowieckiego w środkowowschodniej Europie".

13 maja 1981 r. Papież zostaje postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę - niemal cudem unika śmierci, co później komentuje słowami: "Czyjaś ręka strzelała, ale Inna Ręka prowadziła kulę". W 1983 r. Papież odwiedza zamachowca w więzieniu.

W sierpniu 1985 r. Jan Paweł II przemawia do 80 tys. młodych muzułmanów w Casablance, w kwietniu 1986 jako pierwszy w historii zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego odwiedza synagogę w Rzymie. Z jego inicjatywy w Asyżu odbywa się w 1986 r. Światowy Dzień Modlitw o Pokój, w którym uczestniczą przedstawiciele niemal wszystkich religii świata. Papież próbuje zbliżyć też do siebie chrześcijan różnych wyznań - ogłasza list z okazji 500. rocznicy urodzin Marcina Lutra (1983), spotyka się z patriarchą Konstatynopola, składa wizytę w katedrze Canterbury i w rzymskim zborze ewangelickim.

W 1991 r. Papież apeluje o pokój w Zatoce Perskiej, a potem na Bałkanach. Przemawiając w 1995 r. w siedzibie ONZ, broni uniwersalności praw człowieka i wzywa Narody Zjednoczone, by podjęły "ryzyko solidarności, a tym samym ryzyko pokoju".

W 1994 ukazuje się książka Przekroczyć próg nadziei, światowy bestseller przetłumaczony na 40 języków. W 1998 r. powstaje trzynasta encyklika Jana Pawła II - Fides et ratio (Wiara i rozum).

W latach 1997-99 Papież odbywa kolejne historyczne pielgrzymki - do Sarajewa, na Kubę i do Rumunii, gdzie spotyka się z patriarchą Teoktystem.

Podczas Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 Papież dokonuje rachunku sumienia Kościoła i prosi Boga o wybaczenie jego win; odbywa też podróż do Ziemi Świętej - Jordanii, Betlejem, Jerozolimy (historyczna wizyta w Instytucie Pamięci Narodowej Yad Vashem i modlitwa przy Ścianie Płaczu).

Rok 2001 przynosi kolejną ważną wizytę - do Grecji i Syrii, a także na Ukrainę.

W kwietniu 2002 w Watykanie odbywa się spotkanie z biskupami USA poświęcone nadużyciom seksualnym duchownych; kilka miesięcy później w homilii kończącej XVII Światowy Dzień Młodzieży w Toronto Papież prosi młodych: "...kochajcie Kościół. Nie zniechęcajcie się grzechami i upadkami niektórych jego członków. Szkoda wyrządzona przez niektórych księży i zakonników młodym, podatnym na rany, napełnia nas głębokim poczuciem gniewu i wstydu".

Papież nie rezygnuje z pielgrzymek: odwiedza z ekumeniczną wizytą Azerbejdżan i Bułgarię, podróżuje do Kanady, Gwatemali i Meksyku. W sierpniu w sanktuarium w Łagiewnikach zawierza świat Bożemu Miłosierdziu.

W 2003 r. premierę ma poemat "Tryptyk rzymski". W Wielki Czwartek Jan Paweł II ogłasza encyklikę „Ecclesia de Eucharistia”. W maju Papież przemawia do Hiszpanów, zaś w czerwcu pielgrzymuje do Chorwacji – to setna, jubileuszowa pielgrzymka. Z orędziem pojednania udaje się do Bośni.

W 40. rocznicę publikacji encykliki Jana Pawła XXIII "Pacem in terris" Papież występuje przeciw wojnie w Zatoce Perskiej. Przed referendum w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej Papież apeluje do rodaków: "Europa potrzebuje Polski. Kościół w Europie potrzebuje świadectwa wiary Polaków. Polska potrzebuje Europy. Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej".

W maju 2004 ukazuje się książka "Wstańcie, chodźmy!" – papieska "medytacja o biskupim powołaniu". W lipcu w czasie obchodów uroczystości św. Piotra i Pawła w liturgii sprawowanej pod przewodnictwem Papieża bierze udział Bartłomiej I, patriarcha ekumeniczny Konstantynopola.

W sierpniu pielgrzymka maryjna wiedzie Jana Pawła II do Lourdes.

"Nie wolno nikomu przejść obojętnie wobec tragedii Szoah. Oby nigdy więcej, w żadnym zakątku ziemi nie powtórzyło się to, czego doświadczyli ludzie, których opłakujemy od 60 lat!" – pisze Jan Paweł II w styczniu 2005 w posłaniu z okazji 60. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau.

1 lutego Papież trafia do kliniki Gemelli z powodu powikłań pogrypowych. Przechodzi operację tracheotomii.

W czasie Świąt Wielkiej Nocy milczący Papież po raz ostatni, tym razem pośrednio, prowadzi Liturgię Wielkiego Tygodnia. Do uczestników Drogi Krzyżowej w Koloseum pisze: "W moim ciele dopełniam braki udręk Chrystusa dla dobra jego ciała, którym jest Kościół".

Umiera 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37.

Kalendarium przed pontyfikatem

18 maja 1920 r. - Karol Wojtyła, Karola i Emilii z Kaczorowskich urodził się w Wadowicach w rodzinie b. oficera, który został urzędnikiem.
1929 r. - dziewięcioletniemu Karolowi umiera matka.

1938 r. - uzyskał świadectwo dojrzałości w wadowickim gimnazjum; wraz z ojcem przenosi się do Krakowa; tam rozpoczyna studia polonistyczne na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

1939 r. - wybuch II wojny światowej i zamknięcie uczelni przez hitlerowskiego okupanta powoduje, że Karol Wojtyła przerywa naukę.

1940 r. - rozpoczyna pracę jako robotnik w kamieniołomach na Zakrzówku w Krakowie, następnie w Zakładach Chemicznych "Solvay" w Borku Fałęckim pod Krakowem. Jednocześnie jest współorganizatorem, jednym z aktorów i reżyserów konspiracyjnego Teatru Rapsodycznego w Krakowie.

1942 r. - Karol Wojtyła wstępuje do konspiracyjnego Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Krakowie, studiując równocześnie filozofię na tajnym Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Od 1 sierpnia 1944 r. do 18 stycznia 1945 r., tj. do dnia wyzwolenia Krakowa przez Armię Radziecką, ukrywa się wraz z kolegami w pałacu metropolity krakowskiego kardynała Stefana Sapiehy.

1 listopada 1946 r., po ukończeniu studiów teologicznych, otrzymuje święcenia kapłańskie. Następnie przez dwa lata kontynuuje studia filozoficzne w Rzymie. Przebywa również we Francji, Belgii i Holandii, prowadząc pracę duszpasterską wśród Polonii. Utrzymuje przy tym żywe kontakty z ruchem Jeunesse Ouvriere Chretienne (Robotnicza Młodzież Chrześcijańska).

1948 r. - zostaje wikariuszem w parafii Niegowić w pow. bocheńskim. Na Wydziale Teologicznym UJ broni pracę doktorską pt. "Problemy wiary w pismach św. Jana od Krzyża".

1949 r. - zostaje wikariuszem w parafii Św. Floriana w Krakowie.

1945-51 - pisze sztukę teatralną "Brat naszego Boga", zainspirowany postacią malarza krakowskiego Adama Chmielowskiego, który wstąpił do zakonu jako brat Albert i założywszy zgromadzenie Albertynów poświęcił się opiece nad bezdomnymi nędzarzami.

1953 r. - zostaje wykładowcą teologii moralnej i etyki społecznej w krakowskim Seminarium Duchownym; habilituje się na Wydziale Teologicznym UJ na podstawie rozprawy "O możliwości zbudowania etyki katolickiej w oparciu o system Maxa Schelera", która ukazała się drukiem w 1959 roku.

1954 r. - rozpoczyna pracę na Wydziale Filozoficznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego jako kierownik Katedry i Zakładu Etyki.

1956 r. - zostaje zastępcą profesora tej uczelni, a po roku otrzymuje docenturę. W latach 1958-1978 jest też wykładowcą na KUL.

Lipiec 1958 roku - papież Pius XII mianuje go biskupem tytularnym - biskupem pomocniczym arcybiskupa Eugeniusza Baziaka archidiecezji krakowskiej. Sakrę biskupią otrzymuje 28 września tegoż roku w bazylice na Wawelu. Mając 38 lat Karol Wojtyła zostaje najmłodszym członkiem Episkopatu Polski.

1961 r. - wydaje nakładem "Znaku" pracę z zakresu etyki pt. "Miłość i odpowiedzialność".

W latach 1962-1965 Karol Wojtyła bierze aktywny udział w pracach II Soboru Watykańskiego, uczestnicząc we wszystkich czterech sesjach, m.in. jako członek komisji opracowującej i ostatecznie redagującej tzw. schemat XIII, czyli tekst konstytucji "O obecności Kościoła w świecie współczesnym"; ponadto uczestniczy w redagowaniu konstytucji "O Kościele", deklaracji "O wolności religijnej" oraz dekretu "O apostolstwie świeckim".

Czerwiec 1962 r. - po śmierci abp. Baziaka, Kapituła Metropolitalna wybiera go na stanowisko wikariusza kapitulnego archidiecezji krakowskiej.

Grudzień 1963 roku - zostaje mianowany przez papieża Pawła VI arcybiskupem metropolitą krakowskim, zaś w czerwcu 1967 roku otrzymuje kapelusz kardynalski.

1964 r. - gdy encyklika papieża Pawła VI "Humanae vitae", podtrzymująca w całej pełni stanowisko Kościoła w sprawie zakazu regulacji urodzin, wzbudza falę sprzeciwu, Karol Wojtyła pisze do niej obszerny "Komentarz ideologiczno-duszpasterski", opublikowany najpierw w Polsce, potem tłumaczony na wiele języków obcych.

1968 r. - ukazuje się książka Karola Wojtyły pt. "Osoba i czyn", nakładem Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie. Wydanie angielskie, poprawione i rozszerzone, ukazało się w 1969 roku w serii "Analecta Husserliana".

1969 r. - pełni funkcję wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu, przewodniczącego Komisji Rady Naukowej Episkopatu i wielu innych. Równocześnie jest członkiem watykańskich Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, ds. duchowieństwa i ds. Kultu Bożego.

1969 r. - z nominacji papieża Pawła VI zostaje członkiem Komisji Soborowej dla Apostolstwa Świeckiego. Na nadzwyczajnym zgromadzeniu Synodu Biskupów w październiku 1969 roku przedstawia projekt dokumentu "II Nadzwyczajny Synod Biskupów o sobie", określanego powszechnie jako dokument Wojtyły.
Jesienią tego roku odbywa półtoramiesięczną podróż po Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, której celem jest odwiedzenie rodaków; ponadto spotyka się z członkami hierarchii kościelnej obydwu krajów.

1973 r. - uczestniczy w Kongresie Eucharystycznym w Melbourne, odwiedza także polskich misjonarzy na Nowej Gwinei i polskie skupiska w Australii, Nowej Zelandii i Tasmanii. W trzy lata później bierze udział w Kongresie Eucharystycznym w Filadelfii. Jest członkiem Stałej Rady Sekretariatu Światowego Synodu Biskupów, jako przedstawiciel Europy.

Marzec 1976 r. - zaproszony specjalnie przez papieża, prowadzi w Watykanie doroczne rekolekcje. Teksty watykańskich nauk rekolekcyjnych wygłoszonych przez Wojtyłę pt. "Znak, któremu sprzeciwiać się będą", wydane zostały w całości najpierw w Polsce, później zaś w formie książkowej we Włoszech.

Wrzesień 1978 roku - jest członkiem delegacji Episkopatu Polski rewizytującej Episkopat RFN.

16 października 1978 roku - 111-osobowe konklawe wybiera arcybiskupa i metropolitę Krakowa, 58-letniego kardynała Karola Wojtyłę na papieża.

Kalendarium pontyfikatu

Po upływie 25 lat i niecałych 5 miesięcy od wyboru na Stolicę Piotrową, Jan Paweł II był papieżem o trzecim pod względem długości pontyfikacie.
2005

1 I – XXXVIII Światowy Dzień Pokoju, motto orędzia: Nie daj się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężaj;

4 I – audiencja dla piłkarzy, sympatyków i działaczy ulubionego klubu Papieża – Cracovii;

31 I ok. godz. 23. – Jan Paweł II został przewieziony do kliniki Gemelli z objawami silnego zapalenia tchawicy i krtani;

31 I – 10 II – pobyt w poliklinice Gemelli;

13 II – śmierć s. Łucji dos Santos – ostatniej wizjonerki z Fatimy;

23 II – ukazuje się włoski przekład książki „Pamięć i tożsamość”;

24 II – Jan Paweł II po raz pierwszy od początku pontyfikatu nie uczestniczy w konsystorzu; nawrót kłopotów z oddychaniem, przed 22. Papież trafia znowu do kliniki Gemelli, gdzie przechodzi zabieg tracheotomii;

24 II - 13 III – kolejny pobyt w poliklinice Gemelli;

27 II – Papież pojawia się w oknie kliniki Gemelli podczas modlitwy na Anioł Pański;

9 III – audiencja w szpitalu dla Henryka Woźniakowskiego – prezesa wydawnictwa Znak;

Jan Paweł II z okna kliniki błogosławi wiernych;

13 III – Papież powraca do Watykanu, krótko przed wyjściem ze szpitala po raz ostatni przemawia do wiernych;

14 III – polska premiera książki „Pamięć i tożsamość” wydanej przez Znak;

20 III – Papież nie przewodniczy Mszy w Niedzielę Palmową, ale po zakończeniu w milczeniu błogosławi wiernych z okna swojego apartamentu;

25 III – Droga Krzyżowa w Koloseum – po raz pierwszy od początku pontyfikatu bez udziału Jana Pawła II, ale w jego obecności na telebimie;

27 III – milczące wielkanocne Urbi et Orbi z okna Pałacu Apostolskiego;

30 III – informacja o wprowadzeniu sondy nosowo-żołądkowej do organizmu Papieża;

31 III ok. godz. 22.45 – komunikat o gwałtownym pogorszeniu stanu zdrowia Jana Pawła II, informacja o infekcji dróg moczowych Papieża;

1 - 2 IV – trwa walka o życie Jana Pawła II; informacje o zawale serca, spadku ciśnienia krwi, osłabionym oddechu Papieża; Papież odmawia przewiezienia do kliniki Gemelli.

2 IV - O godzinie 21.37 Jan Paweł II umarł. Przy łożu umierającego papieża zgromadzili się jego najbliżsi polscy przyjaciele i współpracownicy. Na chwilę przed śmiercią powiedział "amen". papież umierał, trzymając za rękę swego osobistego sekretarza Stanisława Dziwisza.

2004

1 I – XXXVII Światowy Dzień Pokoju, orędzie Wychowanie do pokoju;

25 I – występ polskich tancerzy break dance przed Papieżem podczas audiencji dla Fundacji Centrum Twórczości Narodowej;

27 I – audiencja dla wiceprezydenta USA Dicka Cheney’a;

10 II – francuski parlament zakazał noszenia w szkołach publicznych „ostentacyjnych” symboli religijnych, m.in. krzyży, chust;

11 II – niezapowiedziana wizyta Jana Pawła II w klasztorze Mater Ecclesia zakonnic kontemplacyjnych w Watykanie;

25 II – premiera kontrowersyjnego filmu „Pasja”;

27 II – raport amerykańskiego Episkopatu Natura i skala problemu seksualnych nadużyć duchownych wobec młodocianych w USA;

11 III – zamachy terrorystyczne w Madrycie;

18 III – wybór abp Józefa Michalika na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski;

24 III – wręczenie Janowi Pawłowi II w Watykanie nadzwyczajnej Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego (przyznawanej przez władze Akwizgranu);

4 IV – odprawiona w Niedzielę Palmową Msza z okazji 19. Światowego Dnia Młodzieży;

23 IV – dokument Redemptionis Sacramentum („Sakrament Zbawienia”) – nowa instrukcja o liturgii;

1 V – przystąpienie Polski do Unii Europejskiej;

16 V – kanonizacja sześciorga błogosławionych w tym Joanny Beretty Molli – włoskiej lekarki, która zmarła po urodzeniu czwartego dziecka odmówiwszy leczenia wcześniej rozpoznanego raka macicy;

18 V – premiera książki Wstańcie, chodźmy!; audiencja dla prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego;

4 VI – audiencja dla prezydenta USA George’a W. Busha;

5-6 VI – pielgrzymka do Szwajcarii;

29 VI – spotkanie z honorowym zwierzchnikiem prawosławia, Ekumenicznym Patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I;

31 VII – list do biskupów Kościoła katolickiego o „współdziałaniu mężczyzny i kobiety w Kościele i świecie”;

14-15 VIII – pielgrzymka do Lourdes – ostatnia 104. podróż zagraniczna Jana Pawła II;

28 VIII – uroczystość przekazania ikony Matki Boskiej Kazańskiej zwierzchnikowi Kościoła prawosławnego w Rosji patriarsze Aleksemu II w Moskwie;

5 IX – pielgrzymka do Loreto, beatyfikacja trojga działaczy Akcji Katolickiej;

3 X – ogłoszenie pięciorga nowych błogosławionych, w tym niemieckiej wizjonerki i stygmatyczki Anny Katarzyny Emmerich;

8 X – list apostolski Mane nobiscum Domine („Zostań z nami, Panie”); audiencja dla

premiera Marka Belki.

Rok dwudziesty siódmy

(od 16 X 2004)

4 XI – audiencja dla tymczasowego premiera Iraku Ijada Allawiego;

27 XI – przekazanie przez Papieża relikwii świętych Grzegorza z Nazjanzu i Jana Chryzostoma partiarchatowi Konstantynopola;

8 XII – uroczystości 150-lecia ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu;

26 XII – tragedia tsunami w Azji Południowo-Wschodniej;

2003

1 I - XXXVI Światowy Dzień Pokoju, orędzie Encyklika "Pacem in terris" - nieustanne zobowiązanie;

16 I - dokument Kongregacji Nauki Wiary Nota doktrynalna o niektórych aspektach działalności i postępowania katolików w życiu publicznym;

22-26 I -IV Światowe Spotkanie Rodzin w Manili (25 I - przemówienie Jana Pawła II transmitowane przez telewizję satelitarną);

3 II -dokument Papieskiej Rady ds. Kultury i Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Jezus Chrystus dawcą wody żywej. Chrześcijańska refleksja na temat New Age;

10-15 II - iracka podróż kard. Rogera Etchegaraya, który przekazał prezydentowi Saddamowi Husajnowi list od Jana Pawła II;

13 II - spotkanie z głównym rabinem Rzymu Riccardo Di Segnim;

14 II - audiencja dla wicepremiera Iraku Tarika Aziza;

15 II - odtajnienie materiałów archiwalnych dotyczących pontyfikatu Piusa XI;

18 II - audiencja dla Kofi Annana, sekretarza generalnego ONZ;

22 II - audiencja dla premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira;

27 II - audiencja dla Seyyeda Mohammada Rezy Chatamiego, wiceprzewodniczącego Zgromadzenia Rady Islamskiej Iranu;

3 III - list do prezydenta USA George'a W. Busha (w sprawie konfliktu irackiego);

5 III - Środa Popielcowa - dzień modlitwy i postu w intencji pokoju w Iraku i Ziemi Świętej;

6 III - publiczna prezentacja Tryptyku rzymskiego (Rzym i Kraków);

15 III - I Europejski Dzień Akademicki;

20 III - wybuch wojny w Iraku;

23 III - beatyfikacja László Batthyány-Strattmanna, ojca rodziny;

11 IV - audiencja dla bp. Christiana Krausego, przewodniczącego Światowej Federacji Luterańskiej;

13 IV - list do prezydenta Kuby Fidela Castro (prośba o akt łaski dla skazanych dysydentów);

17 IV - encyklika Ecclesia de Eucharistia;

3-4 V - podróż do Hiszpanii;

18 V - kanonizacja bp. Józefa Pelczara i m. Urszuli Ledóchowskiej;

18-19 V - narodowa pielgrzymka Polaków do Rzymu (z okazji 83. urodzin Papieża i 25-lecia pontyfikatu);

19 V - audiencja dla prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego;

22 V - audiencja dla delegacji Światowego Kongresu Żydów;

27 V - zakończenie katolicko-prawosławnego sympozjum teologicznego na temat prymatu papieża (Rzym);

2 VI - audiencja dla Colina Powella, sekretarza stanu USA;

5-9 VI - 100. zagraniczna podróż Jana Pawła II: do Chorwacji;

22 VI - podróż do Bośni-Hercegowiny (beatyfikacja świeckiego działacza katolickiego Ivana Merza);

28 VI - adhortacja Ecclesia in Europa;

7 VII - list z okazji 60. rocznicy wydarzeń na Wołyniu;

31 VII - nota Kongregacji Nauki Wiary Uwagi dotyczące projektów legalizacji związków między osobami homoseksualnymi;

11 - 14 IX – podróż Jana Pawła II na Słowację (beatyfikacja dwojga męczenników czasów komunistycznych: bp Vasila Hopko i s. Zdenki Schelingovej);

7 X – wizyta w sanktuarium maryjnym w Pompejach na zakończenie Roku Różańca;

10 X – spotkanie z uczestnikami Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Rok dwudziesty szósty

(16 X 2003 – 15 X 2004)

15 - 18 X – uroczystości jubileuszu 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II;

16 X – beatyfikacja Matki Teresy z Kalkuty; adoracja „Pastorem gregis” o roli biskupów w Kościele; Msza jubileuszowa na Placu św. Piotra;

21 X – konsystorz na Placu św. Piotra (Papież mianował 32 kardynałów w tym jednego in pectore – bez ujawnienia nazwiska);

5 XI – spotkanie z Władimirem Putinem w Bibliotece Papieskiej (przyniesiono ikonę Matki Boskiej Kazańskiej);

11 XI – spotkanie z pielgrzymką NSZZ „Solidarność”;

20 XI – zamachy terrorystyczne w Stambule;

29 XII – zamordowanie w Burundi nuncjusza apostolskiego abp Michaela Courtneya;

2002

1 I - Orędzie z okazji XXXV Światowego Dnia Pokoju Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia.

24 I - Dzień modlitw o pokój (w Asyżu Jan Paweł II spotkał się z przywódcami religijnymi świata).

28 I - Audiencja dla pracowników Roty Rzymskiej, odpowiedzialnej za sądownictwo kościelne (Papież wezwał katolickich pracowników świeckiego wymiaru sprawiedliwości do unikania wszelkich działań sprzyjających rozwodom).

11 II - Ustanowienie struktur kościelnych w Rosji (dotychczasowe administratury apostolskie podniesiono do rangi diecezji, co wywołało falę protestów w rosyjskim Kościele prawosławnym).

28 III - Przyjęcie rezygnacji z urzędu metropolity poznańskiego arcybiskupa Juliusza Paetza, oskarżonego przez dziennik "Rzeczpospolita" (z 23 lutego) o molestowanie kleryków i młodych księży.

9 IV - Dyrektorium watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na temat pobożności ludowej.

23-24 IV - Spotkanie Jana Pawła II z biskupami USA w Watykanie w związku z kryzysem wywołanym ujawnieniem przypadków pedofilii wśród amerykańskich księży.

2 V - List apostolski Jana Pawła II Misericordia Dei o niektórych aspektach sprawowania sakramentu pokuty.

8 V - List Jana Pawła II do prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie wydalenia z tego kraju 18 kwietnia biskupa Jerzego Mazura.

22-23 V - Podróż do Azerbejdżanu.

23-25 V - Podróż do Bułgarii (beatyfikacja trzech zakonników - pasjonistów, męczenników komunizmu).

16 VI - Kanonizacja w Rzymie bł. ojca Pio (1887-1968), włoskiego kapucyna, stygmatyka.

29 VI - Uznanie przez Watykan statutu Drogi Neokatechumenalnej (wcześniej krytykowanej przez niektórych hierarchów).

23-29 VII - Podróż do Kanady (w Toronto Jan Paweł II przewodniczy XVII Światowym Dniom Młodzieży).

29-30 VII - Podróż do Gwatemali.

30 VII - 1 VIII - Podróż do Meksyku (kanonizacja Indianina Juana Diego, żyjącego na przełomie XV i XVI wieku, któremu - jak głoszą podania - ukazała się Matka Boża, co dało początek jednemu z najliczniej w świecie odwiedzanych sanktuariów - Matki Bożej z Guadalupe oraz beatyfikacja dwóch innych Indian, żyjących w XVII wieku, męczenników za wiarę).

5 VIII - Ekskomunika, czyli wykluczenie z Kościoła katolickiego, siedmiu kobiet (czterech Niemek, dwóch Austriaczek i jednej Amerykanki), które 29 czerwca otrzymały święcenia kapłańskie z rąk samozwańczego arcybiskupa argentyńskiego Romulo Antonio Braschiego.

16-19 VIII – Ósma podróż do Polski (Kraków – w sanktuarium w Łagiewnikach Papież zawierzył świat Bożemu Miłosierdzia, na Błoniach odprawił Mszę św. z udziałem 2,5 mln wiernych, podczas której beatyfikował czterech świadków miłosierdzia: abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, ks. Jana Balickiego, o. Jana Beyzyma oraz s. Sancję Szymkowiak; Kalwaria Zebrzydowska).

4 X – Nieszpory ekumeniczne w Bazylice św. Piotra z okazji 700-lecia urodzin św. Brygidy Szwedzkiej z udziałem biskupów prawosławnych i luterańskich.

6 X – Kanonizacja Josemarii Escrivy de Balaguera, założyciela Opus Dei.

16 X – List apostolski Rosarium Virginis Mariae, w którym Papież ogłosił Rok Różańca oraz zaproponował uzupełnienie trzech dotychczasowych części różańca o tajemnice światła (chrzest Jezusa w Jordanie, objawienie siebie na weselu w Kanie Galilejskiej, głoszenie Królestwa i wzywanie do nawrócenia, przemienienie na Górze Tabor oraz ustanowienie Eucharystii).

14 XI – Wizyta Papieże we włoskim parlamencie.

5 XII - audiencja dla premiera RP Leszka Millera;

12 XII - audiencja dla Mosze Kacawa, prezydenta Izraela;

2001
1 I - Orędzie z okazji XXXIV Światowego Dnia Pokoju Dialog między kulturami drogą do cywilizacji miłości i pokoju.

6 I - Zakończenie uroczystości Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, zamknięcie Drzwi Świętych w bazylice św. Piotra.

21 II - Konsystorz, podczas którego Papież mianował 44 nowych kardynałów (najwięcej w historii Kościoła), w tym dwóch Polaków: Zenona Grocholewskiego, prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego, oraz Mariana Jaworskiego, arcybiskupa Lwowa obrządku łacińskiego.

11 III - Największa w historii Kościoła beatyfikacja (Papież wyniósł na ołtarze 233 męczenników wojny domowej w Hiszpanii z lat 1936-1939).

4-9 V - Pielgrzymka śladami św. Pawła Apostoła (Grecja, Syria, Malta).

21-23 V - Nadzwyczajny konsystorz o perspektywach Kościoła w trzecim tysiącleciu.

25-30 V - Spotkanie przedstawicieli Światowej Rady Kościołów (skupiającej wspólnoty protestanckie) i Stolicy Apostolskiej w Irlandii Północnej.

23-27 VI - Podróż na Ukrainę (Kijów, Lwów - beatyfikacja 28 grekokatolików, w większości męczenników z okresu komunizmu).

30 VI - Rehabilitacja włoskiego teologa-reformatora Antonio Rosminiego (1797-1855) - w opublikowanej za zgodą Jana Pawła II nocie kard. Joseph Ratzinger stwierdził, że potępione przez Kościół, a przypisywane Rosminiemu 40 tez nie należały do autentycznej myśli włoskiego teologa.

7 VIII - Prywatna rozmowa Papieża z abp Emmanuelem Milingo, zambijskim egzorcystą i hierarchą Kościoła katolickiego, który poślubiając Koreankę Marię Sung podczas ceremonii masowych zaślubin w sekcie Moona zaciągnął na siebie groźbę ekskomuniki (kilka dni po rozmowie Milingo wyrzekł się małżeństwa oraz kontaktu z sektą i udał się odprawić rekolekcje pokutne w publicznie nieznanym miejscu).

11 IX - Telegram kondolencyjny Jana Pawła II do prezydenta USA George'a W. Busha wyrażający solidarność Kościoła po zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku i Pentagon w Waszyngtonie.

22-25 IX - Podróż do Kazachstanu.

25-27 IX - Podróż do Armenii.

30 IX - 27 X - X Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów w Rzymie (poświęcone posłudze biskupiej).

14 XII - Dzień postu w intencji pokoju (ogłoszony przez Papieża po ataku terrorystycznym na Stany Zjednoczone).

2000
1 I - Orędzie z okazji XXXIII Światowego Dnia Pokoju Pokój na ziemi ludziom, których Bóg miłuje.

2 I - Światowe spotkanie dzieci z Janem Pawłem II na placu św. Piotra w ramach Jubileuszu Dzieci.

18 I - Otwarcie Drzwi Świętych w ostatniej, czwartej bazylice większej Rzymu (św. Pawła za Murami) oraz przewodnictwo nabożeństwu ekumenicznemu wraz anglikańskim arcybiskupem Canterbury Georgem Careyem i prawosławnym metropolitą Atanazym na rozpoczęcie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

24-26 II - Podróż do Egiptu (wizyta na górze Synaj).

5 III - Beatyfikacja 11 polskich nazaretanek, męczennic z Nowogródka z 1943 r.

7 III - Dokument Międzynarodowej Komisji Teologicznej Pamięć i pojednanie na temat różnych aspektów prośby o przebaczenie za grzechy Kościoła w przeszłości.

12 III - Obchody Dnia Przebaczenia w Kościele (podczas nabożeństwa w bazylice św. Piotra Jan Paweł II oraz kardynałowie i biskupi prosili różne grupy ludzi - m.in. Żydów, kobiety, ludy tubylcze - o wybaczenie grzechów, jakie Kościół popełnił wobec nich w ciągu wieków, a także w dziedzinie praw człowieka i wolności religijnej).

20-26 III - Podróż do Ziemi Świętej (do Jordanii i Izraela).

30 IV - Kanonizacja bł. s. Faustyny Kowalskiej i ustanowienie uroczystości Miłosierdzia Bożego.

7 V - W rzymskim Koloseum Ekumeniczne Wspomnienie Świadków Wiary XX Wieku.

12-13 V - Podróż do Portugalii (w Fatimie beatyfikacja dwojga pastuszków: Franciszka i Hiacynty, którym w 1917 r. objawiła się Matka Boża).

18 V - Obchody 80. urodzin Jana Pawła II.

13 VI -Ułaskawienie Mehmeta Ali Agcy, terrorysty tureckiego, który za dokonanie zamachu na Papieża w 1981 roku skazany został przez sąd włoski na dożywotnie więzienie, przez prezydenta Włoch Carlo Azeglio Ciampiego.

15 VI - Obiad z 200 ubogimi i bezdomnymi w atrium Auli Pawła VI.

24 VI - Deklaracja Papieskiej Rady ds. Interpretacji Tekstów Prawnych w sprawie niemożności korzystania z sakramentów osób rozwiedzionych i żyjących w nowych związkach.

26 VI - W Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał Joseph Ratzinger przedstawił tekst i komentarz do tzw. trzeciej tajemnicy fatimskiej.

6-8 VII - Narodowa Pielgrzymka Polaków.

9 VII - Msza dla grupy więźniów w rzymskim zakładzie karnym Regina Coeli.

6 VIII - Deklaracja Kongregacji Nauki Wiary Dominus Iesus, o jedyności i powszechności zbawczej Jezusa Chrystusa i Kościoła.

15-20 VIII - Światowe Dni Młodzieży w Rzymie (ponad milion uczestników).

3 IX - Beatyfikacja Piusa IX i Jana XXIII.

1 X - Kanonizacja 120 męczenników chińskich z XVIII, XIX i XX wieku.

14-15 X - Jubileusz Rodzin z udziałem ok. 250 tys. osób z całego świata.

31 X - Ogłoszenie św. Tomasza Morusa patronem rządzących i polityków.

25-31 XI - Światowy Kongres Apostolstwa Świeckich w Rzymie pod hasłem ,,Świadkowie Chrystusa w trzecim tysiącleciu".

1999
1 I - Orędzie z okazji XXXII Światowego Dnia Pokoju Poszanowanie praw człowieka warunkiem prawdziwego pokoju.

22-26 I - Podróż do Meksyku (ogłoszenie posynodalnej adhortacji apostolskiej dla Kościoła w Ameryce Ecclesia in America) i USA.

13 II - Audiencja dla zwierzchnika Kościoła anglikańskiego arcybiskupa Canterbury George'a Carreya.

4 IV - Papieski list do artystów.

2 V - Beatyfikacja ojca Pio (1887-1968), włoskiego kapucyna, stygmatyka.

7-9 V - Podróż do Rumunii (po raz pierwszy Jan Paweł II odwiedził kraj, którego ludność w większości wyznaje prawosławie).

5-17 VI - Siódma podróż do Polski (Gdańsk, Pelplin, Elbląg, Licheń, Bydgoszcz, Toruń - beatyfikacja ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego (1913-1945), więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych, który zmarł, niosąc pomoc duszpasterską chorym na tyfus więźniom, Ełk, Wigry, Leszczewo - Jan Paweł II niespodziewanie odwiedził rodzinę państwa Milewskich, ubogich rolników, Studzieniczna, Siedlce, Drohiczyn, Warszawa - po raz pierwszy Papież przemawiał na forum krajowego parlamentu, modlił się także na Umschlagplatzu, skąd hitlerowcy wywozili Żydów do obozu zagłady w Treblince, oraz beatyfikował: Edmunda Bojanowskiego (1814-1871), świeckiego działacza katolickiego, opiekuna chorych, Reginę Protmann (1552-1613), założycielkę Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny, i 108 polskich męczenników II wojny światowej, Sandomierz, Zamość, Radzymin, Łowicz, Sosnowiec, Kraków - z powodu infekcji wirusowej Papieża mszę na Błoniach odprawił kardynał Sodano, Stary Sącz - kanonizacja bł. Kingi (1234-1292), żony Bolesława Wstydliwego, fundatorki klasztoru Klarysek w Starym Sączu, Wadowice, Gliwice, Częstochowa).

29 VI - List o pielgrzymowaniu do miejsc związanych z historią zbawienia.

21 VII - Opublikowanie kompendium dla spowiedników Moralność małżeńska a sakrament pokuty, opracowanego przez Papieską Radę ds. Rodziny.

19 IX - Podróż do Słowenii.

1-24 X - Specjalne Zgromadzenie Biskupów poświęcone Europie.

26 X - Papieski list Do moich braci i sióstr - ludzi w podeszłym wieku.

31 X - W Augsburgu przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan kardynał Edward Cassidy i przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej pastor Christian Krause podpisali wspólną deklarację w sprawie nauki o usprawiedliwieniu, zamykającą spór teologiczny powstały w czasach reformacji (XVI w.).

5-8 XI - Podróż do Indii (ogłoszenie posynodalnej adhortacji apostolskiej Ecclesia in Asia).

8-9 XI - Podróż do Gruzji.

15 XI - Mianowanie Polaka, arcybiskupa Zenona Grocholewskiego, dotychczasowego prefekta Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, nowym prefektem Kongregacji Wychowania Katolickiego.

9 XII - Audiencja dla delegacji Światowej Federacji Luterańskiej z jej przewodniczącym pastorem Christianem Krausem na czele.

24 XII - Otwarcie Drzwi Świętych w bazylice św. Piotra, rozpoczynające Wielki Jubileusz Roku 2000.

1998
1 I - Orędzie na XXXI Światowy Dzień Pokoju Sprawiedliwość każdego człowieka źródłem pokoju dla wszystkich.

12-19 I - Audiencja dla I grupy biskupów polskich przybyłych z wizytą ad limina.

18 I - Konsystorz, podczas którego kardynałem został mianowany Polak, arcybiskup Adam Kozłowiecki, jezuita, misjonarz z Zambii.

21-26 I - Podróż na Kubę.

29 I-5 II - Audiencja dla II grupy biskupów polskich przybyłych z wizytą ad limina.

7-14 II - Audiencja dla III grupy biskupów polskich przybyłych z wizytą ad limina.

10 II - Audiencja dla prezydenta Federacji Rosyjskiej Borysa Jelcyna.

23 II - Ratyfikacja konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską.

15 III - Beatyfikacja Wincentego Eugeniusza Bosiłkowa (1900-1952), zamęczonego przez komunistów bułgarskiego biskupa.

16 III - List Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem Pamiętamy: Refleksje nad szoah.

21-23 III - Podróż do Nigerii.

19 IV-14 V - Synod Biskupów poświęcony Azji.

31 V - List apostolski Dies Domini o świętowaniu niedzieli.

12 VI - Audiencja dla przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Jasira Arafata.

19-21 VI - Podróż do Austrii.

1 VII - List apostolski Ad tuendam fidem, o obowiązku przyjęcia przez wierzących prawd dotyczących wiary i moralności.

2-4 X - Wizyta w Chorwacji - beatyfikacja kardynała Alojzego Stepinaca (1898-1960), męczennika za wiarę i bohatera narodowego Chorwatów, arcybiskupa zagrzebskiego.

11 X - Kanonizacja bł. Edyty Stein (1891-1942), niemieckiej karmelitanki żydowskiego pochodzenia, wybitnego filozofa, zamordowanej w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

11 X - Audiencja dla premiera RP Jerzego Buzka.

14 X - Encyklika Fides et ratio, poświęcona relacji wiary i rozumu.

18 X - Uroczysta msza na placu św. Piotra z okazji obchodów 20. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II.

22 XI-12 XII - Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów poświęcone Oceanii.

29 XI - Bulla Incarnationis mysterium, ogłaszająca Jubileusz Roku 2000.

30 XI - Przesłanie z okazji 50. rocznicy uchwalenia przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

1997
1 I - Orędzie na XXX Światowy Dzień Pokoju Przebacz, a zaznasz pokoju.

6 I - Orędzie z okazji obchodów I Dnia Życia Konsekrowanego.

7 IV - Audiencja dla prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

12-13 IV - Podróż do Sarajewa.

25-27 IV - Podróż do Czech.

10-11 V - Podróż do Libanu.

31 V-10 VI - Szósta podróż do Polski (Wrocław - zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, Legnica, Gorzów Wielkopolski, Gniezno - spotkanie z 7 prezydentami państw Europy Środkowej, Poznań, Kalisz, Jasna Góra, Zakopane - beatyfikacja sióstr: Bernardyny Marii Jabłońskiej (1878-1940) ze zgromadzenia założonego przez brata Alberta, działającej w Krakowie w przytulisku dla bezdomnych kobiet, i Marii Karłowskiej (1862-1935), założycielki Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, działającej w Wielkopolsce, Ludźmierz, Kraków - kanonizacja bł. Jadwigi Królowej (1374-1399), księżniczki węgierskiej z rodu Andegawenów, królowej polskiej i fundatorki Wydziału Teologicznego na uniwersytecie w Krakowie, Dukla, Krosno - kanonizacja bł. Jana z Dukli (1414-1484), kapłana z zakonu Bernardynów, działającego we Lwowie).

21-24 VIII - Podróż do Francji (Światowy Dzień Młodzieży w Paryżu).

1 X - Przesłanie z okazji 80. rocznicy ostatniego objawienia Matki Boskiej Fatimskiej Znak na niebie dla naszych czasów.

3-5 X - Podróż do Brazylii (Rio de Janeiro).

19 X - Ogłoszenie św. Teresy od Dzieciątka Jezus Doktorem Kościoła.

26 X - Audiencja dla premiera RP Jerzego Buzka.

9 XI - Beatyfikacja Vilmosa Apora (1892-1945), węgierskiego biskupa Györ, zamordowanego przez radzieckich żołnierzy.

16 XI-12 XII - Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów poświęcone Ameryce.

1996

1 I - Orędzie na XXIX Światowy Dzień Pokoju Zapewnijmy dzieciom przyszłość w pokoju.

5-12 II - Podróż do Ameryki Środkowej i Południowej (Gwatemala, Nikaragua, Salwador, Wenezuela).

25 III - Posynodalna adhortacja apostolska Vita consecrata o życiu zakonnym.

14 IV - Podróż do Tunezji.

17-19 V - Podróż do Słowenii.

21-23 VI - Podróż do Niemiec - w Berlinie beatyfikacja księży: Bernarda Lichtenberga (1875-1943) i Karola Leisnera (1915-1944), zmarłych na skutek prześladowań za sprzeciw wobec nazizmu.

6-7 IX - Podróż na Węgry.

19-22 IX - Podróż do Francji.

6 X - Beatyfikacja: Wincentego Lewoniuka i 12 towarzyszy, męczenników podlaskich, unitów, zabitych przez Kozaków w 1874 r. w obronie wiary podczas prześladowania Kościoła katolickiego przez Rosję carską, oraz matki Marii Marceliny Darowskiej (1827-1911), założycielki Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP, działającej w Rzymie.

6-15 X - Pobyt w poliklinice Gemelli.

22 X - Przesłanie do członków Papieskiej Akademii Nauk Magisterium Kościoła wobec ewolucji.

30 X-10 XI - Obchody 50-lecia kapłaństwa Jana Pawła II.

15 XI - Prezentacja książki Dar i tajemnica w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej (Jan Paweł II napisał ją z okazji 50. rocznicy swoich święceń kapłańskich).

19 XI - Audiencja dla prezydenta Kuby Fidela Castro.

3 XII - Orędzie do Kościoła w Chinach.

5 XII - Audiencja dla zwierzchnika Kościoła anglikańskiego arcybiskupa Canterbury George'a Careya.

16 XII - Audiencja dla Lecha Wałęsy.

1995
1 I - Orędzie na XXVIII Światowy Dzień Pokoju Kobieta wychowawczynią do życia w pokoju.

6 I - Orędzie na XXIX Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu Kino nośnikiem kultury i wartości.

11-21 I - Podróż na Daleki Wschód (Filipiny - X Światowy Dzień Młodzieży w Manili, Papua-Nowa Gwinea, Australia, Sri Lanca).

25 III - Encyklika Evangelium vitae, o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego.

25 III - List na 400-lecie unii brzeskiej i list na 350-lecie unii użhorodzkiej.

8 V - Przesłanie z okazji 50. rocznicy zakończenia w Europie drugiej wojny światowej.

20-21 V - Podróż do Czech: kanonizacja Jana Sarkandra (1576-1620) ze Skoczowa na Śląsku Cieszyńskim, kapłana zamordowanego w Ołomuńcu podczas wojny husyckiej.

22 V - Nieoficjalna (piąta) wizyta w Polsce: Skoczów, Bielsko-Biała, Żywiec.

25 V - Encyklika Ut unum sint o potrzebie ekumenizmu.

3-4 VI - Podróż do Belgii.

27 VI - Audiencja dla prawosławnego patriarchy ekumenicznego Konstantynopola Bartłomieja I, honorowego zwierzchnika prawosławia.

29 VI - List do kobiet w związku z przygotowywaną w Pekinie IV Światową Konferencją poświęconą kobiecie.

30 VI-3 VII - Podróż do Republiki Słowackiej (w Preszowie hołd złożony męczennikom protestanckim).

2 IX - Audiencja dla przewodniczącego Organizacji Wyzwolenia Palestyny Jasira Arafata.

14-20 IX - Podróż do Afryki (Kamerun - ogłoszenie posynodalnej adhortacji apostolskiej Ecclesia in Africa o kościele w Afryce, RPA, Kenia).

1 X - Beatyfikacja 110 męczenników rewolucji francuskiej 1789 r. i hiszpańskiej wojny domowej 1936 r.

4-9 X - Podróż do USA.

12 XI - List apostolski na 400-lecie unii brzeskiej.

26 XI-16 XII - Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów, poświęcone Libanowi.

1994
1 I - Orędzie na XXVII Światowy Dzień Pokoju Rodzina źródłem pokoju dla ludzkości.

1 I - Powołanie Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.

2 II - List do rodzin z okazji Roku Rodziny.

11 II - Powołanie Papieskiej Akademii Obrony Życia.

19 III - List do głów państw Rodzina należy do dziedzictwa ludzkości.

9 IV - Telegram do biskupów i wiernych Kościoła w Rwandzie w związku z wojną domową w tym kraju.

11 IV-8 V - Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów, poświęcone sytuacji kościoła w Afryce.

14 IV - List do przywódców wszystkich państw świata oraz do Sekretarza Generalnego ONZ w związku z Międzynarodową Konferencją w Kairze nt. zaludnienia i rozwoju Rodzina należy do dziedzictwa ludzkości.

24 IV - Beatyfikacja Joanny Beretty Molla (1922-1962), Włoszki, która odmówiła dokonania aborcji i zmarła podczas porodu.

29 IV-27 V - Pobyt w poliklinice Gemelli.

2 VI - Audiencja dla prezydenta Stanów Zjednoczonych Williama Clintona.

1 VIII - Przesłanie Ojca Świętego w 50. rocznicę Powstania Warszawskiego.

10-11 IX - Podróż do Chorwacji (Zagrzeb).

14 IX - Dokument Kongregacji Nauki Wiary List do biskupów Kościoła katolickiego na temat przyjmowania komunii św. przez wiernych rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach.

5-13 IX - Udział delegacji Stolicy Apostolskiej na Międzynarodowej Konferencji na temat Zaludnienia (Kair).

2-29 X - Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów w Rzymie.

8-9 X - Światowe spotkanie rodzin z Janem Pawłem II.

19 X - Prezentacja książki Jana Pawła II Przekroczyć próg nadziei w Mediolanie.

10 XI - List apostolski Tertio millenio adveniente, w związku z przygotowaniem Jubileuszu Roku 2000.

11 XI - Deklaracja chrystologiczna wyjaśniająca trudności teologiczne zaistniałe w czasach Nestoriusza (V w.), podpisana przez papieża Jana Pawła II i patriarchę asyryjskiego Kościoła Wschodu Mara Dinkhę IV.

13 XII - List do dzieci w Roku Rodziny.

1993
1 I - Orędzie na XXVI Światowy Dzień Pokoju Jeżeli pragniesz pokoju, wyjdź naprzeciw ubogim.

9-10 I - Dzień Modlitwy o Pokój w Europie, Asyż.

12 i 15 I - Audiencja dla biskupów polskich przybyłych z wizytą ad limina.

28 I - Audiencja dla delegacji Światowej Ligi Islamskiej.

3-11 II - Podróż do Afryki (Benin, Uganda, Sudan - wizyta u dzieci zarażonych wirusem HIV).

6 II - Ogłoszenie listu poświęconego 500-leciu ewangelizacji Ameryki.

11 II - Obchody I Światowego Dnia Chorego (Lourdes).

20 III - Beatyfikacja Jana Dunsa Szkota (1266-1308), franciszkanina, jednego z najwybitniejszych filozofów średniowiecznych.

16 IV - Audiencja dla sekretarza generalnego ONZ Boutrosa Ghali.

18 IV - Beatyfikacja: ks. Stanisława Kazimierczyka (1433-1489), kapłana zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich, żyjącego w Krakowie; matki Marii Angeli Truszkowskiej (1825-1899), Polki, założycielki Zgromadzenia Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo (Siostry Felicjanki), oraz siostry Faustyny Kowalskiej (1905-1938) ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

25 IV - Wizyta w Albanii (Tirana, Szkodra).

16 V - Beatyfikacja Kolumby Gabriel (1858-1926), polskiej benedyktynki, założycielki Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek od Miłości.

8 VI - Dokument Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan Dyrektorium w sprawie realizacji zasad i norm dotyczących ekumenizmu.

12-17 VI - Podróż do Hiszpanii.

28 VII - Konkordat między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską, podpisany przez nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Józefa Kowalczyka i ministra spraw zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego.

6 VIII - Encyklika Veritatis Splendor, poświęcona niektórym problemom nauczania moralnego Kościoła.

9-16 VIII - Podróż do Ameryki (Jamajka, Meksyk).

12-15 VIII - Obchody VIII Światowego Dnia Młodzieży pod hasłem "Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości" w Denver (USA).

4-10 IX - Podróż na Litwę (m.in. nawiedzenie Góry Krzyży), Łotwę i do Estonii.

21 IX - Audiencja dla głównego rabina Izraela Meira Laua.

16 X - Spotkanie z Aleksandrem Sołżenicynem.

1992
1 I - Orędzie na XXV Światowy Dzień Pokoju Wierzący zjednoczeni w budowaniu pokoju.

19-26 II - Podróż do Afryki (Senegal - wizyta w Domu Niewolników na wyspie Gorée, Gambia, Gwinea).

25 III - Reorganizacja struktur diecezji w Polsce.

25 III - Posynodalna adhortacja apostolska Pastores dabo vobis, o formacji kapłanów we współczesnym świecie.

17 V - Beatyfikacja księdza Josemaría Escrivá de Balaguer (1902-1975), hiszpańskiego kapłana, założyciela Opus Dei, stowarzyszenia mającego na celu apostolat świeckich w codziennym życiu zawodowym, i Giuseppiny Bakhita (1869-1947), niewolnicy sudańskiej.

25 V - Audiencja dla zwierzchnika Kościoła anglikańskiego arcybiskupa Canterbury George'a Carreya.

4-10 VI - Podróż do Ameryki Południowej (Angola, Wyspa Świętego Tomasza i Wyspa Książęca).

9 VI - Dokument Kongregacji Nauki Wiary Instrukcja o niektórych aspektach stosowania środków społecznego przekazu w szerzeniu nauki wiary.

12-28 VII - Pobyt w poliklinice Gemelli.

9-14 X - Podróż do Dominikany.

11 X - Konstytucja apostolska Fidei Depositum, ogłoszona z okazji publikacji Katechizmu Kościoła Katolickiego.

20 XII - Wizyta w jadłodajni dla najuboższych w Rzymie.

1991
1 I - Orędzie na XXIV Światowy Dzień Pokoju Jeżeli chcesz pokoju, szanuj sumienie każdego człowieka.

15 I - List do prezydentów USA i Iraku, wzywający do zażegnania niebezpieczeństwa wybuchu konfliktu zbrojnego.

16 I - Przywrócenie hierarchii kościelnej na Ukrainie.

21 I - Przywrócenie ordynariatu polowego w Polsce.

5 II - Audiencja dla prezydenta RP Lecha Wałęsy.

21 III - List do sekretarza generalnego ONZ Javiera Pérez de Cuéllara w sprawie wojny w Zatoce Perskiej.

4-7 IV - Nadzwyczajny konsystorz kardynałów poświęcony zagrożeniom życia ludzkiego i problematyce sekt.

13 IV - Przywrócenie hierarchii kościelnej w ZSRR.

1 V - Encyklika Centesimus annus, w setną rocznicę encykliki Rerum novarum.

10-13 V - Podróż do Portugalii i wizyta w Fatimie.

19 V - List do wszystkich biskupów w sprawie zagrożeń życia ludzkiego.

31 V - List do biskupów na temat stosunków między katolikami a prawosławnymi w nowej sytuacji Europy Środkowej i Wschodniej.

1-9 VI - Czwarta podróż do Polski - część pierwsza (Koszalin, Przemyśl, Rzeszów - beatyfikacja biskupa Sebastiana Józefa Pelczara (1842-1924), biskupa diecezji przemyskiej, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Lubaczów, Kielce, Masłów, Radom, Łomża, Białystok - beatyfikacja Bolesławy Lament (1862-1946), działającej w Mohylewie nad Dnieprem założycielki zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, Olsztyn, Włocławek, Płock, Warszawa - beatyfikacja o. Rafała Chylińskiego (1694-1741), kapłana z zakonu Franciszkanów, zmarłego podczas epidemii w Krakowie).

13-16 VIII - Czwarta podróż do Polski - część druga (Kraków - beatyfikacja Anieli Salawy (1881-1922), działającej w Krakowie ubogiej służącej oddanej pracy apostolskiej, Jasna Góra - obchody VI Światowego Dnia Młodzieży).

16-20 VIII - Podróż na Węgry.

8 IX - Ogłoszenie dnia modlitwy o pokój w Jugosławii.

12-21 X - Podróż do Brazylii.

23 X - Apel do wspólnoty międzynarodowej o powstrzymanie działań wojennych w Chorwacji.

8 XI - Audiencja dla prezydenta USA George'a Busha.

17 XI - Kanonizacja bł. Rafała Kalinowskiego (1835-1907), inżyniera i powstańca styczniowego, syberyjskiego zesłańca, karmelity.

28 XI-14 XII - Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów, poświęcone Europie.

20 XII - Audiencja dla prezydenta Republiki Rosyjskiej Borysa Jelcyna.

1990
1 I - Orędzie na XXIII Światowy Dzień Pokoju Pokój ze Stworzycielem, pokój ze wszystkim, co stworzone.

25 I-1 II - Podróż do Afryki (Republika Wysp Zielonego Przylądka, Gwinea Bissau, Mali, Burkina Faso, Czad).

15 III - Nawiązanie stosunków dyplomatycznych pomiędzy ZSRR a Watykanem.

6 IV - Audiencja dla przewodniczącego Komitetu Wyzwolenia Palestyny Jasira Arafata.

19 IV - Nawiązanie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Czechosłowacją i Watykanem.

21-22 IV - Podróż do Czechosłowacji.

6-14 V - Podróż do Ameryki Południowej (Meksyk, Curaçao).

24 V - Instrukcja Kongregacji Nauki Wiary o powołaniu teologa w Kościele.

25-27 V - Wizyta na Malcie.

1 VI - Audiencja dla przywódcy Tybetu Dalajlamy.

29 VI - List apostolski na 500-lecie ewangelizacji Nowego Świata.

17 VII - Błogosławieństwo Papieża dla Europy ze szczytu Mont Blanc.

1-10 IX - Podróż do Afryki (Malta, Tanzania, Burundi, Rwanda, Wybrzeże Kości Słoniowej).

24 IX - Audiencja dla prezydenta Federacyjnej Republiki Czech i Słowacji Vaclava Havla.

30 IX-28 X - Zwyczajne Zgromadzenie Generalne Synodu Biskupów, poświęcone problematyce formacji kapłanów we współczesnym świecie.

3 X - Życzenia skierowane do prezydenta Richarda von Weizsäckera w dniu zjednoczenia Niemiec.

18 XI - Audiencja dla prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa.

7 XII - Encyklika Redemptoris missio, o stałej aktualności posłania misyjnego.

1989

1 I - Orędzie na XXII Światowy Dzień Pokoju Poszanowanie mniejszości warunkiem pokoju.

6 II - Audiencja dla Andrieja Sacharowa, laureata pokojowej Nagrody Nobla.

11 IV - List do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski kardynała Józefa Glempa w sprawie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Stolicą Apostolską i Polską.

20 IV - Audiencja dla delegacji NSZZ "Solidarność" z Lechem Wałęsą.

23 IV - Beatyfikacja matki Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza (1842-1902), polskiej arystokratki działającej w Rzymie, założycielki Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

28 IV-6 V - Podróż do Afryki (Madagaskar, Reunion, Zambia, Malawi).

27 V - Audiencja dla prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a Busha.

1-10 VI - Podróż do krajów skandynawskich (Norwegia, Islandia, Finlandia, Dania, Szwecja).

17 VII - Nawiązanie stosunków dyplomatycznych pomiędzy PRL a Watykanem.

15 VIII - Adhortacja apostolska Redemptoris custos, o św. Józefie i jego posłannictwie w życiu Chrystusa i Kościoła.

19-20 VIII - Wizyta w Santiago de Compostela w Hiszpanii, związana z obchodami Światowego Dnia Młodzieży, oraz w Oviedo i Covandoga.

26 VIII - List z okazji 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej do Konferencji Episkopatu Polski.

26 VIII - Mianowanie księdza Józefa Kowalczyka nuncjuszem apostolskim w Polsce i podniesienie go do godności arcybiskupa.

26 IX - Audiencja dla zwierzchnika Kościoła anglikańskiego arcybiskupa Canterbury Roberta Runcie.

7-13 X - Podróż na Daleki Wschód (Korea Południowa, Indonezja, Mauritius).

15 X - List Kongregacji Nauki Wiary na temat niektórych aspektów medytacji chrześcijańskiej.

20 X - Audiencja dla premiera RP Tadeusza Mazowieckiego.

12 XI - Kanonizacja Alberta Chmielowskiego (1845-1916), powstańca styczniowego i wybitnego malarza działającego w Krakowie, założyciela zgromadzenia zakonnego opiekującego się ubogimi.

1 XII - Audiencja dla przewodniczącego Rady Najwyższej ZSRR Michaiła Gorbaczowa.

1988
1 I - Orędzie na XXI Światowy Dzień Pokoju Wolność religijna warunkiem pokojowego współżycia.

25 I - List apostolski Euntes in mundum, z okazji tysiąclecia chrztu Rusi Kijowskiej.

8 IV - List do kardynała Josepha Ratzingera, prefekta Kongregacji Nauki Wiary, w sprawie Wspólnoty Kapłańskiej Świętego Piusa X arcybiskupa Marcela Lefebvre'a, kwestionującego naukę soboru watykańskiego II.

7-19 V - Podróż do krajów Ameryki Łacińskiej (Urugwaj, Boliwia, Trynidad i Tobago, Peru, Paragwaj).

21 V - Otwarcie schroniska dla ubogich przy Watykanie.

31 V - Orędzie do Zgromadzenia Ogólnego ONZ zebranego na III nadzwyczajnej sesji, poświęconej rozbrojeniu (odczytane 2 czerwca przez sekretarza stanu kardynała Agostino Casaroliego).

14 VI - Spotkanie z Dalajlamą.

19 VI - Kanonizacja 117 wietnamskich męczenników z XVIII i XIX wieku.

23-27 VI - Podróż do Austrii.

28 VI - Konstytucja apostolska Pastor Bonus, o kurii rzymskiej.

2 VII - List apostolski Ecclesia Dei, wykluczający z Kościoła katolickiego arcybiskupa Marcela Lefebvre'a i jego zwolenników.

15 VIII - List apostolski Mulieris dignitatem, z okazji Roku Maryjnego, o godności i powołaniu kobiety.

10-19 IX - Podróż do Afryki (Zimbabwe, Botswana, Lesotho, Suazi, Mozambik).

8-11 X - Podróż do Francji.

16 X - Beatyfikacja o. Honorata Koźmińskiego (1829-1916), polskiego kapucyna, założyciela Zgromadzenia Sióstr św. Feliksa i Sióstr Kapucynek Klauzurowych.

28 X - Światowy Dzień Modlitwy o Pokój w Rzymie w bazylice Matki Bożej na Zatybrzu - z udziałem przedstawicieli 8 wielkich religii świata oraz różnych wyznań chrześcijańskich.

30 XII - Posynodalna adhortacja apostolska Christifideles Laici, o powołaniu i misji świeckich w Kościele i w świecie 20 lat po soborze watykańskim II.

1987
1 I - Orędzie na XX Światowy Dzień Pokoju Rozwój i solidarność: dwie drogi wiodące do pokoju.